V prvom rade sa musí každý budúci podnikateľ rozhodnúť, v čom chce podnikať, t. j. čo bude náplňou jeho práce, akú činnosť bude vykonávať. V súvislosti s tým si musí zistiť podmienky potrebné pre získanie živnosti konkrétneho druhu. Ako už bolo vyššie uvedené na Slovensku je možné prevádzkovať tri druhy živností (voľné, remeselné a viazané). Zoznam remeselných živností sa nachádza v prílohe č. 1 živnostenského zákona a zoznam viazaných živností v prílohe č. 2. Voľné živnosti sú tie, ktoré nie sú uvedené v prílohách č. 1 a 2. Ich zoznam je zverejnený na stránke Ministerstva vnútra SR. Netreba zabúdať na to, že len pri voľnej živnosti sa nevyžaduje odborná alebo iná spôsobilosť.
Príklad: Jana chce byť kaderníčkou a otvoriť si vlastné kaderníctvo spojené s kozmetickým salónom (remeselná živnosť). Na vykonávanie tohto druhu živnosti musí okrem všeobecných podmienok spĺňať aj osobitné podmienky (napr. vzdelanie, kurzy, prax). Pokiaľ tieto podmienky spĺňa, ako predmet podnikania si zvolí napríklad kadernícke, kozmetické a pedikérske služby, obchodnú činnosť súvisiacu s výkonom jednotlivých činností, vlásenkárstvo a výroba parochní, prípadne ďalšie.
Rada: Veľa podnikateľov si chce dať do predmetu živnostenského podnikania čo najviac rôznych druhov činností. Treba však myslieť na to, že v dôsledku toho môže podnikateľ vyzerať aj nedôveryhodne.